Books in Polish

A list of Timothy Garton Ash's books published in Polish, with newer titles first:

Wiosna obywateli

2019

Kopalnia Dymitrow w Bytomiu, Stocznia Gdańska, lokal wyborczy w Warszawie, pogrzeb Imrego Nagya w Budapeszcie, upadek muru berlińskiego oraz praski teatr Lanterna Magika podczas aksamitnej rewolucji. To miejsca i wydarzenia, w których trzydzieści lat temu Timothy Garton Ash osobiście był i brał w nich udział, aby opisać te przełomowe chwile.

Z reporterską swadą, humorem i erudycją opisuje także wydarzenia, które je poprzedzały i po nich nastąpiły, by ostatecznie doprowadzić do powstania Europy, jaką dziś znamy. To znakomita i zwięzła książka dla młodego czytelnika, który sam tych wydarzeń już nie pamięta, a chciałby się dowiedzieć, co doprowadziło do upadku systemu komunistycznego w Polsce i sąsiednich krajach.

Wolne słowo. Dziesięć zasad dla połączonego świata

2018

W świecie coraz jaskrawszych różnic światopoglądowych, musimy zgadzać się przynajmniej co do tego, na co się nie zgadzamy.

Jeszcze nigdy dotąd nie cieszyliśmy się taką swobodą wypowiedzi. Dzięki dostępowi do internetu każdy z nas może publikować niemal wszystko i docierać do milionów odbiorców. Nigdy też nie było okresu, w którym wynaturzone formy wolności wyrazu – mowa nienawiści, fake newsy – przenikałyby z taką łatwością przez granice krajów.

Timothy Garton Ash, jeden z najwybitniejszych pisarzy politycznych naszych czasów, przedstawia manifest na rzecz globalnej wolności słowa. Za pomocą barwnych przykładów – poczynając od osobistych doświadczeń z orwellowskim aparatem cenzury w Chinach, przez sprawę sądową słynnej autorki książek kulinarnych Nigelli Lawson, po kontrowersje wokół „Charlie Hebdo” – autor kreśli ramy cywilizacyjnego konfliktu w świecie, w którym wszyscy staliśmy się sąsiadami. Wolne słowo jest studium jednego z kluczowych wątków współczesnych losów wolności.

Wolny swiat

2005

Jak stworzyc tytulowy "wolny swiat". Autor-- ceniony brytyjski pisarz i publicysta, znawca wspólczesnej problematyki mie dzynarodowe-- zacheca nas do odrzucenia schematycznych podzialów, które pojawily sie lub wyostrzyly po 11 wrzesnia: Zachód i reszta swiata, Europa i Ameryka, Europa proamerykanska i antyamerykanska. Pamietajmy - pisze Ash - ze my, ludzie Zachodu, nalezymy do tej samej grupy wolnych, w miare zamoznych mieszkanców demokratycznych panstw, którzy moga wplywac na otaczajaca ich rzeczywistosc. Szczególna role autor przypisuje Wielkiej Brytanii, która powinna stac sie pomostem laczacym Europe i Stany Zjednoczone, ale nie zapomina tez o panstwach Europy Srodkowej, których problemy sa mu od dawna bliskie.

Zobacz takze: FreeWorldWeb.

Teczka

2006

Wznowienie najbardziej osobistej i intrygujacej ksiazki znanego brytyjskiego pisarza i publicysty, specjalisty od spraw Europy Wschodniej. Jego wlasna teczka Stasi - tajnej wschodnioniemieckiej policji - która otwiera przed nim uprzejma niemiecka urzedniczka, staje sie kluczem do wspomnien z okresu studiów w Berlinie. Co czuje czlowiek, gdy odkrywa, ze kazdy jego krok byl sledzony i odnotowany? Kto byl agentem? Dawna dziewczyna czy moze którys z wykladowców? Garton Ash decyduje sie na konfrontacje: rozmawia z informatorami, próbuje dociec motywów ich postepowania i przesledzic pózniejsze losy. Literacki talent autora sprawia, ze prywatna opowiesc z podzielonego murem miasta czyta sie lepiej niz niejeden thriller polityczny.

Back to top